Časté otázky

Zde jsou odpovědi na dotazy uživatelů. U dotazů staršího data se může stát, že díky dalšímu vývoji systému už je problém uspokojivě vyřešen, nebo smysl dotazu či odpovědi ztratil smysl.


Témata:

Distribuce systému, instalace, provoz


Datum: 10.8.2001

Otázka: Z Vašeho serveru nemohu stáhnout soubor volně šiřitelné verze. Spojení se ukončí dřív, než je soubor stažen. Nedaří se mi to ani při opakovaných pokusech.

Odpověď:

Pokud se Vám volně šiřitelnou verzi nepodaří stáhnout, obraťte se v každém případě na nás, pokusíme se Vám pomoct.

Datum: 28.12.2001

Otázka: Systém LSD nereaguje na prostřední tlačítko myši.

Odpověď: Některé ovladače myši pro Windows jsou určeny pouze pro myši se dvěma tlačítky, prostřední tlačítko myši neobsluhují. Takový ovladač může pracovat i s třítlačítkovou myší (jde třeba jen o jiný model téhož výrobce), ale třetí tlačítko myši nefunguje. Myši některých výrobců, (kteří nejsou příliš zadobře s výrobcem Windows) nejsou ve Windows přímo podporovány a ovladače pro tyto myši dodávají přímo jejich výrobci. U těchto myší je třeba použít ovladač, který je určen pro daný model myši, protože i když levé a pravé tlačítko funguje téměř vždy s libovolným ovladačem daného výrobce, u prostředního to pravidlem není.


Datum: 14.1.2004

Otázka: Samorozbalovací soubor po spuštění hlásí, že nemůže najít některé soubory.

Odpověď: Samorozbalovací soubor si pro svoji práci vytváří automaticky na disku dočasný pracovní adresář, odkud pak po rozbalení dat spouští vlastní instalační program systému. Pokud se mu to z nějakého důvodu nepodaří, je ohlášena chyba, program v činnosti nepokračuje a ukončí se. V takovém případě můžete provést rozbalení instalačních souborů ze samorozbalovacího distribučního souboru ručně:



Obecné


Editor schematických značek


Editor schémat


Editor patic součástek


Editor spojů


Datum: 29.8.2001

Otázka: Jak se v editoru spojů LSD2000 pracuje s nepájivými maskami? Jak odstranit nepájivou masku z plošek vývodové součástky na vrstvě horní nepájivá maska?

Odpověď: Pisete, ze se vam "nedari odstranit nepajivou masku z plosek vyvodove soucastky na vrstve horni nepajiva maska". Nevim presne co tim odstranenim minite. Muzete odstranit nepajivou masku v definici pajeciho bodu, u nektere z patic soucastek, nebo muzete pozadovat zmenu nastaveni masky razitek u vsech patic v navrhu.

Dalsi samostatnou kapitolou je pak vykreslovani pajecich bodu vzhledem k nastaveni zobrazovanych vrstev v pohledech.

Ted tedy podrobneji.

1. V konfiguracnich tabulkach Tabulky/Pajecich bodu se pro kazdy pajeci bod definuji razitka na jednotlivych vrstvach (razitka jsou jednoduse receno tvary a jejich rozmery definovane v tabulce razitek - tu ted popisovat nebudu). Vyznam razitka je dan vrstvou pajeciho bodu - pokud je to vodiva vrstva (horni, nektera vnitrni, dolni), jde o vodivou plosku. Pokud jde o vrstvu nepajive masky, jde o nepajivou masku. Pokud je nektera vrstva pajeciho bodu prazdna (tj. nema prirazene razitko) nic se na tuto vrstvu pri vykreslovani pajeciho bodu nekresli. U pajeciho bodu pro povrchovou montaz, je definovano pouze razitko a pripadne nepajiva maska pro horni (nebo dolni) vrstvu a vrtani je nastaveno na nulu (nevrta se). Veskera nastaveni v tabulce pajecich bodu plati pro vsechny patice v celem navrhu - kdyz tedy zmenita tabulky pajecich bodu, promitne se tato zmena automaticky do vsech pajecich bodu v navrhu (mimo masku vrstev - viz. dalsi odstavec).

2. Kdyz umistite pajeci bod do patice soucastky, muzete atributem Vrstva nastavit pro tento konkretni pajeci bod vytvarene patice, ktera razitka tohoto pajeciho bodu se budou vykreslovat a ktera ne. Pokud nektere razitko zablokujete, nikde se nekresli. Nemuzete ale zablokovanim vsech razitek, mimo napriklad horni vodive, vytvorit pajeci bod pro povrchovou montaz. Pokud je vrtani zapnute v definici pajeciho bodu, bude ploska vrtana bez ohledu na nastaveni masky vrstev daneho pajeciho bodu.

3. Maska vrstev je unikatni pro kazdy umisteny pajeci bod. Proto je v systemu implementovana funkce Volby/Tabulky/Aktualizovat masky PB. Tato funkce provede to, ze pro kazdy pajeci bod v tabulce pajecich bodu vezme jeho vychozi masku - ta ma povolene vsechny vrstvy, ktere jsou v pajecim bode definovane - a nastavi tuto masku do vsech pajecich bodu patic a pruchodu v celem navrhu. Tato funkce ma uplatneni, kdyz napriklad doplnite do existujicho pajeciho bodu nepajivou masku, a potrebujete ve vsech paticich prjit vsechny pajeci body a tam povolit v masce vrstev vrstvu nepajive masky. Upozornuji, ze pokud ve svych navrzich pouzivate ruzne nastaveni masek pajecich bodu, je tato funkce potencialne nebezpecna.

4. Ted k vykreslovani pajecich bodu. Nejdrive se zjisti zda se razitko pajeciho bodu se ma kreslit (provedou se vsechny rotace a zrcadleni, zjisti se zda je razitko na vysledne vrstve definovano a zda je maska pro tuto vrstvu tohoto pajeciho bodu povolena). Uz z tohoto muze vyplynout nejasnost - pokud napriklad mate prezrcadleny vrtany pajeci bod, ktery ma nepajivou masku jen na horni vodive vrstve, dostane se tato nepajiva maska prezrcadlenim na dolni vodivou vrstvu.

5. Dale se provadi filtrace vykreslovani vodive casti pajeciho bodu podle nastaveni vrstev v pracovnim pohledu. Toto nastaveni umoznuje ziskat radu ruznych podob pajeciho bodu na obrazovce/vystupnim zarizeni.

a) Pokud je zapnuta nektera vodiva vrstva, vykresluje se vzdy razitko prislusne vodive vrstvy (spolecne se spojovym obrazcem prislusne vodive vrstvy). K tomu muzete navic zapnout vykreslovani hornich a/nebo dolnich nepajivych masek.

b) Pokud chcete ziskat pouze vykres pajecich bodu napriklad horni vrstvy, musite vypnout vsechny vodive vrstvy (abyste se zbavil ostatnich objektu na vodivych vrstvach - vodice, polygony, ...). Tim ovsem vypnete i pajeci body. Proto jsou v tabulce vrstev ctyri "pseudovrstvy" - horni vyvody, dolni vyvody, horni pruchody, dolni pruchody. Zapnutim nektere z techto pseudovrstev pri vypnutych vodivych vrstvach docilite vykresleni prislusne vodive vrstvy ale pouze pro pajeci body/pruchody. Tyto ctyri pseudovrstvy je mozne navzajem kombinovat - napriklad docilit vykresleni hornich vyvodu a hornich pruchodu.

6. Dale lze, nezavisle na predchozim, zapinat vrstvy horni nepajiva maska, dolni nepajiva maska.To jsou skutecne vrstvy, jejich zapnutim/vypnutim ovladate vykresleni vseho, co na techto vrstvach je - tedy jednak nepajive masky definovane v pajecich bodech, ale i vsechny objekty umistene v navrhu na techto vrstvach. Je celkem bezne, ze uzivatele nepouzivaji nastaveni nepajivych masek v pajecich bodech, ale kresli je jako napriklad vyplnene kruznice primo do patic soucastek, nebo pouzivaji nejake nestandardni tvary sestavene z jinych objektu (napriklad vyplnenych polygonu, oblouku, ...).

7. Samostatnou kapitolou je vykresleni vrtaciho vykresu, kdy vypnete vodive vrstvy, vypnete i ctyri pseudovrstvy podle bodu 5 a vypnete i vrstvy nepajivych masek. Pak se vykresli specialnimi symboly pouze vrtane otvory.

Pokud mate nejaky problem s tim co se kde vykresluje doporucujeme prepnout pohled na zakladni zobrazeni (kde jsou zapnute uplne vsechny vrstvy) a zkontrolovat, zda to co se ma/nema vykreslovat v tabulkach/pajecich bodech je spravne nastavene. Pokud se problem vyskytuje jen u nekterych umistenych soucastek, zkontrolujte i jejich zrcadleni. Situaci dale muze komplikovat i to, pokud mate v sobe hierarchicky umisteno nekolik modulu. Castym problemem je to, ze si uzivatele nadefinuji nepajivou masku jako vyplnenou kruznici umistenou v samostatnem modulu a tento modul umistuji do dalsiho modulu s patici soucastky a pak modul s touto patici umistuji na plosny spoj.

Pokud je vse nastaveno a nakresleno spravne, zkontrolujte nastaveni jednotlivych pohledu. K tomu se podivejte do dokumentace/helpu (F1) na Ruzne vlastnosti a funkce systemu/Pohledy a vrstvy-typicka nastaveni.


Datum: 18.5.2002

Otázka: Dva vylévané polygony, z nichž každý je připojen na jiný spoj, jsou nakresleny jako dva obdélníky, které leží hranami na sobě. Po přepočtu vylévaných polygonů je mezera mezi nim rovna součtu izolačních vzdáleností obou polygonů. Proč?

Odpověď: Pokud spolu sousedí dva vylévané polygony, "vyhýbá" se jeden druhému a druhý prvnímu. Výpočet se provádí vzhledem k uživatelem zadaným obrysům obou polygonů. Z toho je jasné, že pokud dva polygony leží hranami na sobě, bude mezera mezi nimi po výpočtu dána součtem obou izolačních vzdáleností.
Toto chování programu není sice na první pohled správné, ale je to jediné jednoznačné řešení tohoto problému. Při výpočtu vylévaných polygonů totiž není možné, aby se zpracovávaný polygon "vyhýbal" vypočtenému obrysu jiného vylévaného polygonu. To by do programu vneslo nejednoznačnost, protože tvar polygonů by pak značně závisel na pořadí jejich výpočtu. Pořadí výpočtu je dáno uložením polygonů v seznamu objektů databáze návrhu. Tento seznam je dynamický a pořadí objektů se během práce se systémem může libovolně měnit.
Určitým řešením by bylo přiřazení pořadového indexu každému vylévanému polygonu na dané vrstvě. Při výpočtu polgonů by se postupovalo vždy v pořadí daném tímto indexem. Pak výsledek přepočtu byl pak vždy jednoznačný. Toto řešení je sice možné, ale po úvaze a konzultaci s několika uživateli bylo zavrženo, protože by vyžadovalo od uživatele při práci s více polygony neustálou pozornost, a sledování pořadí polygonů (ruční zadávání pořadových čísel a jejich správu).
Jednoduchým a vizuálně snadno kontrolovatelným způsobem řešení je tedy správný způsob zadávání a umisťování vylévaných polygonů. Pokud chcete, aby dva vylévané polygony připojené na různé spoje spolu sousedily s požadovanou vzáleností, musíte zadat jejich obrysy tak, aby se nejen nepřekrývaly, ale aby se jejich zadávané hrany (včetně šířek obrysových čar) nepřiblížily více, než je větší z izolačních vzdáleností obou polygonů. Toto řešení má dvě výhody. Je vizuálně snadno kontrolovatelné (uživatel vidí co nakreslil) a bezpečné (pokud v některém místě podmínka není splněna, nemůže dojít k porušení návrhových pravidel - izolace se nanejvýš zvětší).


Autorouter


Datum: 24.9.2001

Otázka: Proč autorouter nepřipojí vodiče k některým pájecím bodům součástek, i když mu v tom na desce viditelně nebrání žádná překážka?

Odpověď: Častou praxí uživatelů je to, že potřebují pájecí bod některé součástky zvětšit, nebo potřebují zvětšit vrtání tohoto otvoru. Tento požadavek vyřeší tak, že na navrhované desce položí na pájecí bod součástky další pájecí bod s jinými rozměry/vrtáním, aby byl geometrický požadavek uspokojen. Tento pájecí bod však není kontrolou vodivostí elektricky připojen na pájecí bod a jeho horký bod, k němuž vede pavouk (i když leží ve stejném místě). Z hlediska autorouteru se tedy chová jako pasivní vodivá překážka, které se autorouter všemi spoji vyhne. Vývod, ke kterému by se měl spoj dovést je tedy pro autorouter ukryt uvnitř pasivní vodivé překážky.

Stejně negativního efektu se docílí, když se v patici součástky na sebe umístí dva pájecí body, z nichž jeden nese horký bod. Při vytvíření patic je třeba dávat pozor na dvojnásobné umístění pájecího bodu na stejné místo (systém se při druhém umístění objektu na stejné místo pro jistotu ptá).

Tyto chyby se velmi obtížně identifikují, protože vizuálně se zdá být vše v pořádku. Tento způsob práce by se však neměl používat, protože ani z hlediska postprocesorů tato konstrukce není korektní - vede například na vrtání jednoho otvoru dvakrát což na vrtacích automatech vede k lámání vrtáků a je to tedy technologicky nepřípustné (postprocesor pro NC vrtačky LSD2000 tuto chybu automaticky eliminuje). Na perových plotrech se kreslí dvakrát tentýž pájecí bod - vede k ucpání pera. Zbytečně také narůstají rozsahy všech postprocesorových dat. Prodlužují se také všechny výpočty v editoru spojů (např. vylévané polygony).


Postprocesory


Datum: 30.8.2001

Otázka: Jak v postprocesoru získat výkres nepájivé masky, kde by na některých vývodech některých součástek maska nebyla vykreslena (tj. vývody by byly maskou překryté)

Odpověď: Moznost ziskat vykres napajive masky na vyvodech soucastek tak, aby se pritom zaroven nektere vyvody zcela vynechaly zatim system neumoznuje. Pokud u nekterych vyvodu u nektere patice (ve vasem pripade krystal) nepajivou masku zablokujete, vykresluje se v pohledu na horni masku u techto vyvodu horni vodiva vrstva (protoze je zapnuta vrstva horni vyvody). Tato logika ma opodstatneni v tom, ze jsou uzivatele, kteru si s nepajivou maskou nelamou hlavu a tam, kde to neni kriticke, pouziji ve vykresu pro nepajivou masku primo razitko na horni vodive vrstve pajeciho bodu; nepajivou masku kresli pouze tam, kde je to zapotrebi.


Datum: 23.1.2002

Otázka: Proč výkresy vytištěné postprocesorem Tisk (Windows) ze stejného návrhu na stejné tiskárně, ale pod různým operačním systémem vypadají v detailech různě?

Odpověď: Postprocesor pro tisk využívající systému Windows pracuje tak, že jednotlivé grafické objekty (čáry, kružnice, ...) vykresluje na uživatelem zvolené zařízení, které je ve Windows nainstalováno - nejčastěji je to tiskárna. O vlastní převod na pixely (např. čáry o určité šířce zadané koncovými body) a vykreslení na konkrétní tiskárně se stará příslušný ovladač. Vzhled vznikajícího obrázku tedy závisí nejen na kresbě samotné, ale i na vlastnostech použitého ovladače. Testováním jsme zjistili, že některé ovladače nezpracovávají grafiku příliš kvalitně. Například při tisku oblouků vykresloval určitý ovladač doplňkový oblouk. Šikmé segemnty čáry měly po vytištění jinou šířku, než vodorovné nebo svislé segmenty téže čáry. Nebo ovladač nesprávně prováděl navazování jednotlivých segmentů jedné lomené čáry (místo zakulaceného zakončení vytvořil ve zlomech špičky). Testováním jsme zjistili, že zejména ve starších verzí operačního systému Windows (95, 98) nejsou výstupy na některých tiskárnách právě vzhledné. Ve verzích řady Windows NT (2000) je situace v tomto ohledu lepší. Pokud tedy kvalita vytištěného obrázku není uspokojivá, zkuste pro Vaši tiskárnu jiný/novější/kvalitnější ovladač. Pokud si nebudete vědět ani potom rady, vyzkoušejte jiný postprocesor LSD2000 - Tisk v jazyce PCL. Tento postporocesor provádí zpracování kresby a její převod do rastru tiskárny sám. Máme tedy veškeré grafické vlastnosti plně pod kontrolou. Jedinou nevýhodou je o něco složitější konfigurace tohoto postprocesoru.


© Výrobce systému LSD2000.
e-mail: lsd2000@lsd2000.cz
Informace uvedené na této stránce mohou být pozměněny bez předchozího oznámení. Popisovaný softwarový produkt podléhá licenčnímu ujednání nebo jinému zvláštnímu souhlasu výrobce.
Datum poslední modifikace této stránky : 14.1.2004